Урок-конференція на тему «Особливі умови праці під час війни»

1 травня 2023 року в рамках запланованих заходів до Дня охорони праці у групі №7 (професія адміністратор) викладачкою спецдисциплін Антоніною ПЛІХТА проведено урок-конференцію на тему «Особливі умови праці під час війни» (розділ навчальної програми «Правові та організаційні основи охорони праці»). Мета учнівської конференції: з’ясувати особливості регулювання трудових відносин на період воєнного стану, що встановлені Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (набрав чинності 24 березня 2022 року); характеризувати заходи рекомендовані роботодавцям для забезпечення належних та безпечних умов праці в умовах воєнних бойових дій а також для створення належних умов ефективного функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення; аналізувати трудові відносини під час дії воєнного стану; формувати вміння та навики роботи з інформаційними ресурсами ЗМІ, розвивати інформаційну, мовленнєву, логічну компетентності, аналітичні здібності, уміння висловлювати й тлумачити поняття, думки, факти, вести дискусію; виховувати самостійність, повагу до співрозмовників, толерантне ставлення до думок інших. Вивчали та аналізували наступні актуальні питання сьогодення:
1. Безпека праці в неспокійний воєнний час.
2. Основні положення Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (набирав чинності 24 березня 2022 року).
3. Міжнародна організація праці (МОП). Про Проєкт ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні». Вивчення та аналіз світового передового досвіду.
4. Трудові відносини під час дії воєнного стану: чи може роботодавець звільнити працівників.
5. Як створити працівникам безпечні умови праці в зоні бойових дій: рекомендації Держпраці для роботодавців в зоні бойових дій. 6. Всесвітній День охорони праці – 2023 в Україні: історія, актуальність, пріоритетні завдання. Ознайомились із змістом посібника: «Безпека праці у воєнний час: відповіді на актуальні питання».

Сьогодні Міжнародний день праці – це свято, що відзначається в 143 країнах 1 травня або у перший понеділок травня. В цей день ми згадуємо різні покоління тих робітників, працівників різних сфер, які боролися за право на належні та безпечні умови праці. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять працівників, які загинули на виробництві в мирний час та під час воєнного стану.

Дізнались про взаємодію під час війни українських фахівців з охорони праці з Європейською агенцією з питань професійної безпеки та здоров’я (EU-OSHA), Міжнародною асоціацію інспекцій праці (IALI), Міжнародною асоціацією соціального забезпечення (ISSA), Міжнародною мережею професійних асоціацій у сфері безпеки та здоров’я (ENSHPO) з метою вивчення та аналізу ефективності наявних міжнародних систем охорони праці для подальшого втілення найкращого передового досвіду у сфері безпеки праці в нашій країні.