Шевченківські дні!

Вже традиційно у березні з усією Україною ми відзначаємо Шевченківські дні. Цьогоріч пророчі слова нашого генія звучать знову, але по-особливому. І це нас тільки надихає, додає сил боротися за незалежну свою державу. Незважаючи на все, ліцеїсти по- новому підійшли до вивчення творчості поета, підготувавши відеофлешмоб--добірку поезій Тараса Шевченка.

209-та річниця від Дня народження українського генія Тараса Григоровича Шевченка.

Я так її, я так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога, за неї душу погублю!

9 березня українська громадськість відзначає 209-ту річницю від дня народження українського генія Тараса Григоровича Шевченка. «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа, - писав про Кобзаря І. Франко. – Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі шляхи професорам і книжним ученим. Десять літ він томився під вагою солдатської муштри, а для волі зробив більше, ніж десять переможних армій… Найкращий та найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу, яку в мільйонів людських сердець все заново збуджуватимуть його твори». Задля вшанування пам’яті цієї насправді сакральної постаті для всіх минулих, сучасних та прийдешніх поколінь українців в бібліотеці представлено віртуальну виставку Для експозиції підібрано літературу, що розкриває творчий та життєвий шлях Тараса Григоровича, його спадок як письменника, художника, мислителя і борця за волю України. Виставка призначена допомогти користувачам бібліотеки глибше усвідомити суспільну й художню цінність Шевченкового Слова, поглибити знання про його коротку, трагічну, але в той же час і величну долю та стати інформаційним приводом для зміцнення рівня національної самосвідомості.

Консультативно-звітній захід на тему «Зміст освіти: сучасні тенденції»

Триває ІІ-й (формувальний) етап педагогічного експерименту регіонального рівня «Забезпечення якості професійної підготовки майбутніх фахівців електротехнічного профілю в навчально-практичних центрах закладів професійної (професійно-технічної) освіти». 16 лютого відбувся консультативно-звітній захід на тему «Зміст освіти: сучасні тенденції», під час якого педагоги Свалявського професійного будівельного ліцею презентували зміст окремих тем, складових рукопису підручника «Монтаж, налагодження та експлуатація електрообладнання».

28 лютого учасники експерименту Іван Дрозд та Вікторія Похил ділилися досвідом дослідно-експериментальної роботи у педагогічному подіумі «Кращі практики педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Закарпатської області, які атестуються у 2023 році», що проводився Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Закарпатській області за активної підтримки департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА-ОВА. Педагоги ліцею інформували про пророблену роботу в рамках педагогічного експерименту та презентували розроблене сучасне комплексно-методичне забезпечення для проведення уроків професійної підготовки, а саме програму навчального сертифікаційного майстер-класу з відповідним навчально-методичним забезпеченням.

Присутні мали змогу переконатися у творчості, ініціативності педагогів, їх прагненні підвищити якість підготовки кваліфікованих робітників та імідж професійної (професійно-технічної) освіти в цілому.

Тиждень природньо-математичних предметів!

1 березня 2023 року викладачка математики Дьолог В.В. провела у групі № 3 конкурс «Математичний калейдоскоп», метою якого було виховувати в учнів інтерес до математики, виробляти навички працювати в команді, вчити чітко і стисло формулювати свою думку. Учні із задоволенням змагалися в конкурсах «Хто більше?», «Анаграми», «Асоціації» та в інших. Математичні змагання та ігри сприяють популяризації математики, допомагають залучити більше учнів та показують, що вона може бути цікавою та захоплюючою, розвивають логічне мислення, стимулюють конкуренцію, виховують наполегливість у подоланні перешкод та сприяють розвитку комунікативності та організаторських здібностей учнів.

Згідно з Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022–2023 роках» у кінці грудня 2022 року на державному рівні відзначали 150 років з дня народження Володимира Левицького.
З нагоди цієї дати та в рамках тижня природничо-математичних предметів 2 березня 2023 року викладачка математики Дьолог В.В. підготувала та провела з учнями групи № 7 усний журнал «Основоположник математичної культури нашого народу». Учні довідалися про життєвий шлях В. Левицького та про його наукові та педагогічні досягнення. Володимир Левицький був не лише вченим, математиком, педагогом, але насамперед фундатором української фізико-математичної термінології. І хоча його наукові інтереси стосувалися питань теорії аналітичних функцій, еліптичних модулярних функцій, неперервних дробів, інтерполяційних формул, властивостей степеневих рядів та інших, проте в історію він увійшов саме як перший автор україномовної математичної та фізичної термінології. Також, зважаючи на актуальність мовного питання в нашій країні, надзвичайно важливо пам’ятати тих, хто був першопрохідником у тотальному використанні української мови у всіх сферах життя – від примітивно-побутового до високо наукового. Адже недарма Михайло Кравчук, засновник школи українських конструкторів ракетної та космічної техніки, співавтор першого тритомного словника української математичної термінології, назвав Володимира Левицького «основоположником математичної культури нашого народу».

Біологічний турнір!

28. 02. 2023 y Свалявському ПБЛ було проведено біологічний турнір під керівництвом викладача хімії та біології Легета В. В. Участь у турнірі взяли групи №1 та №10.Метою турніру було стимулювати активну пізнавальну дільність учнів,формувати вміння швидко знаходити відповіді на ігрові завдання,заохочувати до вивчення предметів природничого циклу,виховувати повагу до суперника,витримку та упевненість у собі,у своїх знаннях.

Тиждень професії будівництва!

День перший тижня професій будівельного напряму, понеділок 27.02.2023

З 27 лютого по 3 березня 2023 року
згідно плану роботи методичної комісії професій будівельного напряму та транспорту у Свалявському професійному будівельному ліцеї, який понад 77 років готує кваліфікованих робітників, стартував тиждень присвячений професіям будівництва, які завжди були і залишаються актуальними, користуються підвищеним попитом на ринку праці. Мета: розширення діапазону знань учнів та ознайомлення з інноваційними технологіями у сфері будівельної галузі; розвиток інтересу учнівської молоді до будівництва, дизайну, архітектури; виховання поваги до представників професій будівельного напряму, патріотичного ставлення до відбудови та розбудови як регіонів так і держави вцілому; актуалізація мотивації набуття професійних знань, навиків та умінь. Відповідно до плану проведення заходів 27 лютого голова методичної комісії, викладачка спецдициплін Антоніна ПЛІХТА провела загальноліцейний виховний захід на тему «Будівельна галузь: історія, еволюція, актуальність та перспективи розвитку» з метою ознайомлення учнів з історичними етапами розвитку будівництва, витоками та архітектурною спадщиною, сучасними тенденціями та перспективами розвитку будівельної галузі України, цікавими фактами у сфері містобудування, незвичайними будівлями та світовими шедеврами. Серед учнів проведено міжгруповий турнір на знання основ будівництва, адже одна з найдавніших галузь народного господарювання завжди буде присутня у житті кожного домогосподарства, бо є гарантом добробуту життя населення, рівня економічного та сталого розвитку суспільства. Учні ознайомились із програмою Президента України відбудови регіонів «Велике будівництво: Закарпаття» (стартувала у березні 2020 року).

У фоє навчального корпусу (мультимедійні презентації на телеекрані, підготувала викладачка Антоніна ПЛІХТА) під час інформативно-пізнавальної п'ятихвилинки, учні дізналися про особливості професії будівельників: специфіка, попит на ринку та оплата праці, переваги, недоліки, вимоги, умови роботи. Вивчили значення кольорів будівельних касок.

Ознайомились з інноваціями у сучасному будівництві (відеопрезентація): технологія зведення літаючих будинків, революційна технологія спорудження будинків із дерев'яної цегли, використання смарткасок, дронів…

Таким був день перший тижня, понеділок, професій будівельного напряму у Свалявському професійному будівельному ліцеї. Далі буде!..

День другий тижня професій будівельного напряму, вівторок 28.02.2023

Згідно плануванню заходів 28 лютого проведено відкритий урок професійно-теоретичної підготовки на тему «Дефекти штукатурки», за навчальною програмою підготовки робітників, рівень кваліфікації – «Штукатур» 3 (2-3) розряди (викладач спецдисциплін Шестак В.П.). Структура уроку традиційна, для досягнення мети викладач використав сучасні засоби демонстрації навчальної інформації. Учні вивчили причини, технологію та способи усунення дефектів штукатурки, опрацювали правила безпеки праці, ознайомились із передовим досвідом та інноваціями.

Сьогодні, учні ліцею, під час інформативно-пізнавальних п'ятихвилинок (підготувала викладачка А.А. Пліхта) ознайомились із витоками, архітектурною спадщиною, розвитком будівництва та сучасними архітектурними комплексами України.

Неабиякий інтерес викликали в учнівської молоді 30 незвичайних будівель України (відеопрезентація).
Мотиваційний меседж вівторка: «Усі ці архітектурні шедеври перенесені із проєктів та креслень архітекторів у реальність кваліфікованими робітниками різних поколінь. Тому сьогодні метою учнівської молоді є сумлінне навчання, набуття професійних навиків, знань та умінь».
Далі буде….

День третій тижня професій будівельного напряму 

Ми продовжуємо щоденник тижня професій будівельного напряму у Свалявському професійному будівельному ліцеї. День третій – середа. Сьогодні викладачка спецдисциплін Антоніна ПЛІХТА презентувала учням умови проведення конкурсу фотопроєктів на тему «Історія розбудови рідного краю у світлинах».

В основі презентації фрагменти фотоісторії розбудови міста Сваляви. Визначено структуру та критерії оцінювання фотопроєктів.

Метою конкурсу є розширення діапазону знань про розбудову рідного краю, патріотичне виховання учнівської молоді, розвиток творчих здібностей.

У фоє навчального корпусу (мультимедійні презентації на телеекрані, підготувала викладачка Антоніна ПЛІХТА) під час інформативно-пізнавальної п'ятихвилинки, учні дізналися про історію та традиції святкування професійного свята Дня будівельника.

З метою виховання в учнівської молоді поваги до навчального закладу та професій, які здобувають, презентовано відеосюжет «Свалявський професійний будівельний ліцей: понад 70 років професійного успіху».

Мотиваційний меседж середи: «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього. В твоїй професії – твоє майбутнє».
Далі буде!...

День четвертий тижня професій будівельного напряму 

Четвер 2 березня 2023 року у Свалявському професійному будівельному ліцеї триває тиждень професій будівельного напряму. Сьогодні згідно планування проведено конкурс професійної майстерності серед учнів ліцею на базі центру сучасних будівельних технологій та дизайну (у групах 6 та 9, майстри виробничого навчання Плоскіна Ю.В. та Партека О.О.) Відповідно до Положення учні виконували завдання теоретичного та практичного турів. В основі критеріїв оцінювання: 1) рівень знань з професійно-теоретичної підготовки за навчальною програмою «Штукатур» 3 (2-3) розрядів; 2) організація робочого місця при виконанні робіт; 3) дотримання правил техніки безпеки; 4) дотримання технології, технічних умов згідно вимог при нанесення штукатурки «Лава»; 5) якість виконання практичних завдань: виконання штукатурки «Лава»; 6) уміння та навики у використанні сучасних пристроїв, інструментів та засобів малої механізації; 7) дотримання норм часу на виконання робіт. За результатами теоретичного і практичного турів визначено переможців конкурсу. І місце – Іванов Андрій (група 6) ІІ місце – Пітра Христина (група 6) ІІІ місце – Лебович Віктор (група 9) За рішенням журі конкурсу фахової майстерності переможців буде відзначено призами.

Викладачем спецдисциплін Шестаком В.П. проведено перший презентаційний урок із предмета «Передові системи термомодернізації будівель і споруд» на тему «Основні положення нормативної бази та ДБН, що відображають сучасні вимоги до фасадної термомодернізації будівель». Учні ознайомились із основними положеннями нормативної бази та ДБН, дізналися про ділянки та способи визначення втрат тепла у будівлях; вивчили різновиди сучасних матеріалів та основи технології виконання робіт по теплоізоляції стін.

І вже традиційні інформативно-пізнавальні п'ятихвилинки дали можливість всім учням ліцею ознайомитись із реалізацією програми Президента України з відбудови регіонів «Велике будівництво: Закарпаття», яка стартувала у березні 2020 року.

Дізналися про інноваційні інструменти, засоби малої механізації та пристрої для виконання різних видів будівельних робіт у формі майстер класів (відеопрезентація у фоє навчального корпусу підготувала викладачка Антоніна Пліхта).

Таким був день четвертий тижня професій будівельного напряму у Свалявському професійному будівельному ліцеї. Мотиваційний меседж четверга: «Немає високооплачуваних професій з великим майбутнім, але зате є професіонали з великим майбутнім, бо якщо професія стає способом життя, то ремесло перетворюється у мистецтво». Далі буде!...

День п’ятий тижня професій будівельного напряму 

День п’ятий тижня професій будівельного напряму у Свалявському професійному будівельному ліцеї. 3 березня згідно плану на базі центру сучасних будівельних технологій і дизайну проведено відкритий урок професійно-практичної підготовки на тему «Оштукатурювання віконних та дверних укосів» (майстер виробничого навчання В.В. Динис). Традиційно наші майстри виробничого навчання використовують інструктивно-практичні види уроків. Вступний інструктаж було проведено на базі НПЦ будівельних технологій та дизайну, поточний та заключний інструктаж на виробничо-навчальному майданчику (ремонтні роботи у кабінеті №15). Актуалізацію опорних знань, пояснення та закріплення нового матеріалу майстер проводив з використанням електронної дошки у формі мультимедійної презентації. Акцентував увагу учнів на правилах техніки безпеки при виконанні робіт, інноваційних технологіях, дефектах та способах їх усунення. На етапі закріплення учні переглянули навчальний відеофільм. Пробні вправи учні виконували під керівництвом майстра, самостійне виконання навчально-виробничих робіт з оштукатурювання віконних та дверних укосів на етапі поточного інструктажу сприяли ефективному формуванню практичних умінь та навиків з теми уроку виробничого навчання.

Основу професійної підготовки кваліфікованих робітників становить саме професійно-практична підготовка, яка реалізовується через виробничі навчання на базі навчально-виробничих майстерень чи навчальних дільниць підприємств (дуальна форма) і продовжується під час виробничої практики на базових підприємствах-партнерах. Професійна освіта – ключ до швидкої економічної відбудови. 29 липня 2022 року прийнято Закон України «Про ратифікацію Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти України» між Україною та Європейським інвестиційним банком». Згідно угоди МОН України залучить 58 млн євро для розбудови Центрів професійної досконалості, а також 8,5 млн євро для розвитку професійної освіти від інвестиційної платформи сусідства Європейського Союзу. На базі Свалявського професійного будівельного ліцею згідно програми зміцнення професійно-технічної освіти 2018-2022 рр. відкрито два навчально-практичних центри, у 2023 році – розпочали спорудження кваліфікаційний центру. Слід відмітити, що левову частку ремонтних робіт приміщень виконано руками учнів та майстрів виробничого навчання професій будівельного напряму: навчальні кабінети, майстерні, лабораторії, НПЦ. Така практика професійної підготовки кваліфікованих робітників стала вже традицією. Наші учні мають можливість безпосередньо в стінах навчального закладу відчути себе фахівцями своєї справи, формуючи професійні навики та уміння під час виконання навчально-виробничих робіт, тим самим зміцнюючи та розбудовуючи учбові приміщення. Все це сприяє вихованню поваги до обраної професії, впевненості у власних силах, мотивує до майбутньої професійної діяльності, дає підліткам можливіть адаптуватися до умов виробництва.

Сьогодні під час інформаційно-пізнавальних п'ятихвилинок учні мали можливість ознайомитись із світовими архітектурними шедеврами, технологією спорудження хмарочосів (підготувала викладачка А.А. Пліхта).

Тиждень професій будівництва завершується: підводимо підсумки, учнів-переможців конкурсів чекають винагороди. А далі – сумлінне навчання в ліцеї, виробниче та теоретичне на основі досвіду багатьох поколінь для досягнення мети: становлення висококваліфікованого фахівця, впевненого, вмотивованого, конкурентоспроможного для відбудови і розбудови рідного міста, села, регіону та країни.

Державна кваліфікаційна атестація в групі №19 “Електрогазозварник”

24 лютого відбулася державна кваліфікаційна атестація в групі № 19. Слухачі групи продемонстрували хороші знання, уміння та навики з професії "Електрогазозварник". Їм всім буде видано посвідчення про отриману спеціальність, яку вони зможуть застосувати в своїй трудовій кар’єрі.

Міжнародний день рідної мови!

Міжнародний день рідної мови або Міжнародний день материнської мови щороку відзначають 21 лютого. Ця традиція порівняно нова-- має початок від 2000 року. Мова-- духовність кожної нації. Саме мова єднає людей, стає оберегом нації. Є мова-- є народ! Цьогоріч, саме 21 лютого, незважаючи на страшну війну, Україна об'єдналася у Всеукраїнський мовний марафон " Нас єднає мова". Кожна область представляла своїх декламаторів української поезії та пісні. Учасницею була і викладач мови та літератури Свалявського будівельного ліцею Попович І.В., яка виступила з поезією М.Лотоцького " Не говори: в нас мова солов'їна".

Фізичний турнір

21.02.2023 у Свалявському професійному будівельному ліцеї було проведено фізичний турнір між учнями першого року навчання,з метою популяризації предмету Фізика та розвитку вміння роботи в команді!

Книжкова виставка «ТАМ, ДЕ ЖИВЕ РІДНА МОВА, ЖИВЕ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД»

ТАМ, ДЕ ЖИВЕ РІДНА МОВА, ЖИВЕ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД
Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. В Україні цей день започаткували з 2002 року. Рідна мова для кожного є оберегом, таїть у собі пам’ять народу, оберігає й передає із покоління в покоління духовні скарби. Мова – це наше минуле. Мета книжкової виставки: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ , ні Україна як держава; розширювати знання про красу і багатство української мови; виховувати любов до рідної мови, рідного краю. Мова – це душа мільйонів українців, загартована історією і відточена творчістю найталановитіших письменників. Бібліотекарі запропонували для широкого кола читачів, не байдужих до мовного багатства виставку книги відомих авторів : А.П. Коваль Спочатку було Слово. Знайомі незнайомці: Походження назв поселень України. Рідна мово, ти ніжний цвіт…: Антологія поетичних творів про українську мову. Тлумачні, орфографічні словники української мови і багато книжок, які можуть зацікавити читача. В української мови є майбутнє. Адже вона народжується не просто з вуст народу, а з глибини його серця і душі. Обов’язок кожного з нас – турбуватися про її долю, вивчати, удосконалювати і збагачувати українську мову - духовну святиню. Українська мова - давня і старописемна, розвинена і висококультурна. Бібліотека призиває любити рідну мову, любити рідне слово, любити Україну, любити, як нікого, вона твоя мати, того не забудь. Тож запрошуємо до бібліотеки всіх, кому не байдужа історія виникнення української мови, тих, хто прагне зберегти і примножити її багатства, розширити знання учнів про рідну мову, формувати розуміння того, що мова – скарб народу, розвивати комунікативну компетентність учнів, виховувати почуття національної гідності, любові і поваги до рідної мови.